InternetTechnologie

Jak stworzyć bloga za darmo na WordPress.com?

Pisanie własnego bloga stało się modne, na blogu możesz dzielić się własnymi przemyśleniami, opowiadać własne historie, udzielać porad, właściwie możesz pisać na dowolny temat, a dzięki specjalistycznym serwisom możesz założyć i prowadzić swojego bloga całkowicie za darmo, a konfiguracja takiego bloga nie powinna stanowić problemu nawet jeśli jesteś początkującym blogerem.

Takim darmowym serwisem gdzie możesz założyć bloga jest serwis WordPress.com. Założenie bloga w serwisie WordPress.com jest bardzo proste i trwa dosłownie kilka minut, a dzięki łatwiej konfiguracji jest doskonałą platformą dla początkujących blogerów.

Założenie bloga

Przejdź na stronę WordPress.com i kliknij przycisk "Get Started".

Strona WordPress.com

Następnie musisz podać:

 • adres email – na który zostanie wysłany link aktywacyjny Twojego bloga
 • nazwę użytkownika - nazwa musi być unikalna
 • hasło
 • nazwę bloga – nazwa musi być unikalna

Na zakończenie  kliknij przycisk "Create Blog".

I tak właśnie założyłeś swój pierwszy blog w serwisie WordPress.com. Jednak aby Twój blog stał się blogiem z prawdziwego zdarzenia musisz go skonfigurować. Na szczęście po kliknięciu przycisku Create Blog zostaniesz przekierowany na stronę gdzie w kilku krokach skonfigurujesz swojego nowo powstałego bloga.

Konfiguracja bloga

Krok 1. Podstawowe dane bloga i jego administracja

W tym kroku masz możliwość:

 • Zmiany nazwy bloga – jeśli postanowisz ją zmienić
 • Dodanie motta – każdy blog powinien posiadać krótki opis, który w kilku słowach opisuję tematykę i zawartość bloga
 • Wybór języka panelu administracyjnego – standardowo językiem w panelu jest język angielski, jednak masz możliwość wybrania innego, w tym polskiego

Krok 2. Szablon bloga

Twój blog musi jakoś wyglądać, na szczęście nie musisz się znać na projektowaniu lub tworzeniu stron czy nawet programowaniu, aby twój blog wyglądał profesjonalnie. Serwis WordPress.com udostępnia za darmo ogromną ilość skórek dla Twojego bloga i każdy znajdzie dla siebie interesujący szablon.

Do wyboru są również płatne szablony.

Krok 3. Konfiguracja szablonu

Wybrany szablon można dodatkowo wzbogacić o dodatkowe elementy, które urozmaicą Twojego oraz wyróżnią go z grona innych blogów dostępnych w  serwisie WordPress.com.

Zależnie od wybranego szablonu będziesz w stanie zmienić:

 • kolory bloga.
 • nagłówek bloga, przez dodanie własnego zdjęcia lub obrazka,
 • dodanie linków do kont w serwisach społecznościowych
 • dodanie widgetów do paska bocznego (popularne wpisy, ostatnie wpisy, itp.)

Krok 4. Pokaż mnie

Pisząc bloga chcesz, aby ktoś go czytał, nic prostszego. Połącz swojego bloga ze swoim kontem społecznościowym na Twitterze lub Facebooku, a za każdym razem gdy dodasz nowy wpis na blogu w wybranym serwisie pojawi się informacja o tym i Twoi znajomi, przyjaciele oraz rodzina będą mogli zapoznać się z Twoją twórczością.

Krok 5. Pierwszy wpis

Przyszedł już czas na pierwszy wpis na Twoim blogu, samo jego tworzenie treści jest banalnie proste.

Każdy Twój wpis będzie się składał z:

 • Tytułu
 • Treści wpisu
 • Tagów - słów kluczowych opisujących treść wpisu
 • Zdjęcia

Dzięki dostępnemu edytorowi masz możliwość łatwego edytowania tekstu podobnie jak w popularnych edytorach tekstów.

Gdy już nadasz tytuł i dodasz treść do Twojego pierwszego wpisu oraz dodasz tagi, kliknij przycisk "Publikuj" i Twój wpis pojawi się na blogu.

Na koniec

Nie zapomnij sprawdzić swojej skrzynki pocztowej, aby kliknąć w link aktywacyjny w otrzymanym mailu z WordPress.com, aby Twój blog zaistniał w internecie.

I to już wszystko, właśnie powstał kolejny blog, Twój blog. Swój blog znajdziesz pod adresem nazwa-bloga.wordpress.com.

Gdy zechcesz dodać nowe wpisy na swojego bloga, będziesz musiał się zalogować. Zrobisz to przez stronę WordPress .com lub bezpośrednio przez adres swojego bloga https://nazwa-bloga.wordpress.com/wp-login.php.

Dostosowanie wyglądu i funkcjonalności

W każdej chwili będziesz mieć możliwość zmiany wyglądy swojego bloga przez wybranie innej skórki lub dodanie nowych widgetów, a wszystko to bez utraty umieszczonych wcześniej na blogu treści.

Aby zmienić wygląd bloga wystarczy po zalogowaniu, w panelu administratora wybrać kategorię "Wygląd", a następnie z menu kliknąć "Motywy". Teraz będziesz mieć dostęp do nowych skórek i gdy już wybierzesz nowy szablon wystarczy kliknąć "Włącz" i Twój blog zmienił skórkę.

Szablony mogą posiadać dodatkowe, specyficzne opcje zależne od funkcji jakie wprowadził developer danej skórki. Wybranie tych dodatkowych elementów może rozbudować Twojego bloga o ciekawe funkcje, niespotykane na innych blogach. Klikając "Customize" w kategorii "Wygląd" będziesz wstanie dodawać nowe opcje do wybranej skórki.

Swojego bloga możesz dodatkowo wzbogacić o widgety, które dodatkowo urozmaicą lub ulepszą Twojego bloga. Te elementy są całkowicie nie zależne od szablonu bloga i w razie ewentualnej zmiany skórki pozostają bez zmian. Widgety znajdziesz w kategorii "Wygląd" klikając "Widgety".

Jeden komentarz do “Jak stworzyć bloga za darmo na WordPress.com?

 • Z pewnością darmowy blog WordPress przyda się do nauki dla początkujących i luźnego blogowania.

  Blog z prawdziwego zdarzenia na WordPress.com w mojej opinii nie istnieje, ponieważ za najważniejsze funkcje i zdjęcie ograniczeń trzeba płacić i to w obcej walucie dolara 🙂

  http://pracabezszefa.pl/darmowy-blog-prawda-mity

  Tak więc za profesjonalnego darmowego bloga trzeba płacić 🙂 Absurd – ale prawdziwy.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *