KomputeryTechnologie

Jak otworzyć plik Excela bez zainstalowanego pakietu Microsoft Office?

Microsoft Excel z pakietu biurowego Office to obecnie najpopularniejszy arkusz kalkulacyjny na świecie. Arkusz kalkulacyjny to narzędzie, które pozwala na tworzenie i zarządzanie danymi, pozwala również na automatyzację pracy na dużej liczbie liczb i danych.

Excel jest skomplikowanym narzędziem jednak łatwym w obsłudze i dzięki temu jest bardzo popularny i z tego właśnie powodu jest stosowany w bardzo wielu firmach i instytucjach.

Pliki Excel mają rozszerzenie XLS (dla wersji Excela 2003 i starszych) lub XLSX (dla wersji programu Excel 2007 i nowszych).

Niestety pliki Excela można otwierać i edytować na komputerach gdzie zainstalowany jest pakiet Microsoft Office, co w przypadku jego wysokiej ceny uniemożliwia użytkownikom domowym korzystanie z dobrodziejstw arkusza kalkulacyjnego Excel.

Na szczęście istnieją darmowe programy i narzędzia, które pozwalają przeglądać, edytować i otworzyć plik Excela całkowicie za darmo bez zainstalowanego Microsoft Office.

Excel Viewer

Program Excel Viewer umożliwia otwieranie, wyświetlanie i drukowanie skoroszytów programu Excel, nawet jeśli nie masz zainstalowano programu Excel. Można również kopiować dane z programu Excel Viewer do innego programu. Jednakże, nie można edytować danych, zapisywać skoroszytu ani tworzyć nowych skoroszytów.

Program Excel Viewer jest dostępny do pobrania na stronie Microsoftu i działa tylko pod systemem Windows, a program pobierzesz ze strony Microsoft-u.

Po pobraniu i zainstalowaniu programu Excel Viewer wystarczy go uruchomić, a każdy plik Excel będzie stał dla Ciebie otworem.

Apache OpenOffice i LibreOffice

Apache OpenOffice i LibreOffice to programy open-source i są to wieloplatformowe pakiety biurowe, dostępne całkowicie za darmo. Oba pakiety potrafią zastąpić pakiet biurowy Office ponieważ są kompatybilne z nim.

W skład pakietów OpenOffice i LibreOffice wchodzą niezależne aplikacje:

 • edytor tekstu Writer,
 • arkusz kalkulacyjny Calc,
 • moduł bazodanowy Base,
 • program graficzny Draw,
 • program do tworzenia prezentacji Impress.

Pakiet Apache OpenOffice możesz pobrać ze strony openoffice.org.

Pakiet LibreOffice możesz pobrać ze strony libreoffice.org.

W czasie instalacji pakietu Apache OpenOffice lub LibreOffice program zapyta się czy automatycznie otwierać pliki Excela. Po zakończeniu instalacji będziesz w posiadaniu pełnosprawnego narzędzia do przeglądania i edycji plików Excela.

Dzięki obu pakietom możesz nie tylko otwierać i edytować pliki Excela ale również je tworzyć.

Google Docs

Google Docs (Google Drive) to pakiet biurowy dostępny przez przeglądarkę jest całkowicie darmowy jak z wiele innych narzędzi od Google.

Aby korzystać z Google Docs musisz mieć konto w Google.

 • Otwórz swoją ulubioną przeglądarkę internetową, przejdź do Google Docs i zaloguj się.
 • Kliknij przycisk "Prześlij", następnie wybierz z menu "Pliki…".

otwórz plik

 • Z okna dialogowego wybierz plik Excela, który chcesz otworzyć i otwórz go.
 • Zamknij okienko "Przesłanie zakończone".
 • Z listy plików na swoim "dysku Google" zaznacz dodany plik, kliknij przycisk "Więcej", następnie wybierz "Otwórz za pomocą" i "Arkusze Google".

edytuj plik excela

 • Masz teraz możliwość otwierania plików Excela i co najważniejsze edytowania oraz ich zapisywania.

Dzięki Google Docs możesz również swobodnie tworzyć pliki XLSX.

Jeden komentarz do “Jak otworzyć plik Excela bez zainstalowanego pakietu Microsoft Office?

 • Cześć, ja do otwierania plików z rozszerzeniem .xlsx lub .xls używam programu ACZ Container – takie darmowe repozytorium plików. Niestety program jest w tym momencie w języku angielskim. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *